8 kwietnia 2018 roku o godz. 8.41 na cmentarzu parafialnym we Wrześni przy pomniku katyńskim członkowie  Wrzesińskiego Klubu Gazety Polskiej oraz przedstawiciele wrzesińskiego oddziału Partii Porozumienie z jej przewodniczącym Stanisławem Dominiczakiem uczcili pamięć oraz oddali hołd pomordowanym przez Sowietów Polskim oficerom w Katyniu oraz poległym w katastrofie pod Smoleńskiem przedstawicieli najwyższych władz państwowych ze śp. Prezydentem RP prof. Lechem Kaczyńskim wraz z 95 osobową delegacją, która w dniu 10 kwietnia 2010 roku udawała się do Katynia na obchody 70 rocznicy mordu Polskich oficerów. Zebrani odśpiewali hymn oraz za dusze poległych odmówili modlitwę.

W trakcie uroczystości zwrócono uwagę na fakt, iż w dniu 10 kwietnia br. w Warszawie na Placu Józefa Piłsudskiego w ósmą rocznicę katastrofy po latach wysiłków, przy determinacji tysięcy osób żądających prawdy o Smoleńsku zostanie odsłonięty pomnik poświęcony ofiarom  tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem. Wyrażono przy tym ubolewanie, że władze wrzesińskiego samorządu nie potrafiły wznieść się ponad polityczne uprzedzenia i nie znalazły godnego miejsca dla uczczenia pamięci ofiar katastrofy.

Godnego upamiętnienia nie miały także ofiary tragedii smoleńskiej w oficjalnych uroczystościach wrzesińskiego Ratusza  upamiętniających 78. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Zapraszająca na obchody rządząca wspólnie z PO Unia Wrześnian w oficjalnym zawiadomieniu nie zatroszczyła się o to, aby choćby jednym zdaniem wspomnieć o tragicznej katastrofie sprzed 8 laty pomimo deklarowanej przez jednego radnego, zarazem  współorganizatora obchodów, ” że o Smoleńsku też będzie”. Już sama zapowiedź nie zabrzmiała zachęcająco. Faktycznie, też tak było. Nie można się z tym zgodzić. Tak jak nie można się zgodzić z polityką historyczną wrzesińskiego Ratusza, w ramach której nie można wybrać miejsca, wzorem innych samorządów, dla uhonorowania Żołnierzy Wyklętych. Jest za to miejsce w centralnym punkcie komunikacyjnym miasta na uhonorowanie niemieckiego miasta. Z tą polityką historyczną Ratusza przy okazji obchodów katyńskich jest jeszcze gorzej. Otóż na oficjalnym zawiadomieniu o uroczystościach, na które hucznie zapraszano, napisano, że są to obchody 78. rocznicy Zbrodni Katyńskiej NKWD w 1940 roku. O tym, że zbrodni dokonali Sowieci ani słowa. Czegoś się wrzesińscy włodarze boją?

Na koniec wypada poinformować, że ten pięknie przygotowany wieniec, który widać na załączonych zdjęciach, w kształcie  szachownicy przygotowała kwiaciarnia należąca do naszego Klubowego Kolegi i radnego Grzegorza Dobrosielskiego. Dziękujemy i gratulujemy!

10 kwietnia będziemy w Warszawie. Wkrótce relacja. Bądźcie z nami.